Соціонічна бібліотека
навчальні матеріали, статті, книги та корисні посилання

Міжнародного інституту соціоніки

Фінк Г. і Майрхофер В.
Міжкультурна компетенція та менеджмент – підготовка основи

Автори вважають, що 4 моделі заслуговують на особливу увагу через їх важливість у дослідженні особистості та/або відповідність темі: соціоніка; кібернетична теорія ландшафту; модель рис особистості «великої п’ятірки»; теорія типу особистості Майерса-Бріггса. Ці моделі незалежні та не пов’язані між собою

Профілювання особистості охоплює численні моделі, які випливають із теорії рис особистості. У контексті цієї статті чотири моделі заслуговують на особливу увагу через їхню важливість у дослідженні особистості та/або відповідність темі:

  • Соціоніка (заснована в 1970-х роках Аушрою Аугустінавічюте, наприклад, Августінавічуте, 1994, 1998);
  • кібернетична теорія розумового ландшафту (Maruyama, 1980; Boje, 2004);
  • п’ятифакторна модель (FFM), яку зазвичай називають моделлю рис особистості «великої п’ятірки» (Costa and McCrae, 1992);
  • теорія типу особистості Майєрса-Бріггса (MBTI, див. McKenna et al., 2002).
    Ці моделі є незалежними та не пов’язаними між собою, хоча Boje (2004) зробив спробу пов’язати MBTI та теорію ландшафту розуму.

Соціоніка Августінавічюте (1994, 1998) порівнює MBTI через її юнгіанську основу теорії, але також включає фрейдистські ідеї свідомого та підсвідомого розуму. Різні комбінації психологічних функцій призводять до різних способів сприйняття та виробництва інформації, що, у свою чергу, призводить до різних моделей поведінки та різних типів характеру.

Mindscape – це традиційний термін, який відноситься до ментальної або психологічної сцени або області уяви. Маруяма (1980), який цікавився епістемологічними структурами, пов’язав ці структури з тим, як люди обробляють та інтерпретують інформацію, і його дослідження привели до теорії «епістемологічних типів».

І соціоніка, і розумовий ландшафт не відіграють жодної ролі в літературі з менеджменту. Проте вони важливі для теоретичного розуміння актуальності теорій особистості загалом. Обидві концепції в першу чергу стосуються того, як люди сприймають, обробляють, інтерпретують і виробляють інформацію, яка, у свою чергу, повинна привести до чітких моделей поведінки. Потім ці різні шаблони можна віднести до різних типів персонажів.

  • Герхард Фінк, Дослідницький інститут європейських справ, Віденський університет економіки та бізнесу;
  • Wolfgang Mayrhofer, Міждисциплінарна група управління та організаційної поведінки, Віденський університет економіки та бізнесу