Соціонічна бібліотека
навчальні матеріали, статті, книги та корисні посилання

Міжнародного інституту соціоніки

Ковальова О.С.
Формування інноваційної компетентності майбутніх авіаційних фахівців в процесі вивчення безпілотних повітряних суден

Для ефективної роботи у команді, майбутнім авіаційним фахівцям пропонується ознайомитися з принципами формування ефективної взаємодії на основі соціонічного підходу. Вибір соціонічного підходу до формування груп обраний не випадково. Зокрема, група дослідників наголошує на ефективності використання соціометричного та соціонічного підходів до комплектування льотних екіпажів і диспетчерських змін [25].

До питань формування космічних та авіаційних екіпажів з використанням методів соціоніки зверталися такі дослідники як О. Букалов та О. Карпенко [3], А. Малишевський та О. Арінічева [13]. Д. Іванов та О. Іванов аналізували можливості соціоніки в контексті вирішення проблеми безпеки польотів [9].

У своєму дослідженні О. Букалов стверджує, що «методи соціоніки дають знання не тільки структури індивідуальної психіки, а й прогнозують взаємодії і відносини між людьми». [2, с.5]. У цьому ж дослідженні йдеться про результати робіт співробітників Міжнародного інституту соціоніки на більш ніж 70 підприємствах країн пострадянського простору, що показують високу ефективність застосування соціонічних технологій у менеджменті при реорганізації або створенні колективів будьякого профілю. Методи соціоніки показали свою ефективність у бізнес-структурах, у колективах банків, страхових і брокерських компаній, в управлінських командах, у виробничих колективах, у торгівлі, сфері сервісу, медицини та туризму. Такий підхід актуальний і для екіпажів космічних кораблів, підводних човнів, судів далекого плавання, екіпажів бойових машин, груп особливого призначення (пожежна охорона, співробітники міністерств надзвичайних ситуацій тощо).

Таким чином у контексті нашого дослідження, з одного боку, використовуючи соціонічний підхід ми вирішуємо тактичну задачу формування груп, які у міжособистісній взаємодії зможуть досягти максимального ефекту при вирішенні проєктного завдання, а з іншого, стратегічну задачу – ознайомлюючи майбутніх авіаційних фахівців з технологіями, які закладають підвалини для організації інноваційного менеджменту на авіаційному підприємстві (соціальна й організаційно-впроваджувальна компетенція). Також соціонічні методи допомагають вирішити проблему самоусвідомлення, дозволяють ефективно здійснювати саморефлексію.

На етапі збору й аналізу інформації завдання викладачаментора, уважно ознайомившись з пріоритетними для групи напрямами дослідження, допомогти зорієнтуватися у пошуку джерел інформації суперечностей, на стику яких може бути сформовано інноваційне рішення тощо. Зазвичай вже на цьому етапі група може оцінити ефективність міжособистісної взаємодії та виявити проблемні питання у комунікаційній сфері. Виникає необхідність у проведенні аналізу групової діяльності.

4. Проміжна рефлексія (аналіз групової діяльності). На цьому етапі ментор зустрічається з групою, щоб з’ясувати, за яким принципом формувалася команда, яким чином розподілені обов’язки у команді, чи всі її учасники залучені до роботи, наскільки ефективною є взаємодія у команді. У процесі співбесіди виявляються проблемні питання та відбувається корекція. Часто самі учасники групи аналізують суперечності на основі отриманих соціонічних знань з типології та міжтипних відносин та пропонують спосіб їх подолання: перерозподіл обов’язків, рідше переформатування групи. На цьому етапі допускається демократичне вирішення питання переформатування груп за їхнім бажанням


Documents
kovalova_innovatsiina.pdf 3.2 Mio / PDF