Соціонічна бібліотека
навчальні матеріали, статті, книги та корисні посилання

Міжнародного інституту соціоніки

Ярина Пришляк, Олександр Букалов
Соціоніка – ключ до свідомості

Вміння будувати стосунки – чи не найцінніший досвід у будь-якій сфері діяльності. Погодьтеся, адже важливо підібрати у свою команду людей, які приведуть вас до перемоги. А зуміти побудувати діалог так, щоб досягти успіху, уникнувши конфліктних ситуацій? Це все стає очевидно доступним і можливим завдяки соціоніці – науці про типи мислення, поведінку і характер людини. Про розвиток соціоніки в України та сфери її застосування нам розповів Олександр Букалов – директор Міжнародного інституту соціоніки, доктор філософії в галузі психології та соціоніки.

соціоніка, психологія, стосунки, команда, Букалов

Олександр Букалов, директор Міжнародного інституту соціоніки, доктор філософії в галузі психології та соціоніки

– На якому рівні розвиток соціоніки в Україні порівняно з іншими країнами світу?

– Почнемо з того, що українська школа соціоніки є найголовнішою у світі. Її досягнення справді вагомі й високо цінуються. Інші країни це повністю визнають, тому всі дипломи з цієї спеціалізації видаються Міжнародним інститутом соціоніки в Києві. Міжнародна Вчена Рада нашого інституту надає звання бакалавра, магістра, доктора соціоніки науковцям різним країн.

– В яких державних установах нашої країни можна вивчити соціоніку?

– Соціоніку вивчають у майже 200 університетах України, Росії, інших країн СНД, Західної Європи. Власне факультетів з цього предмету в Україні немає. Але він входить до навчальної програми інших спеціальностей. Тобто на деяких факультетах викладають курси соціоніки. Наприклад, у багатьох університетах України її вивчають в рамках менеджменту, педагогіки, філософії та їн. Також знання з соціоніки дають медичні університети, зокрема Київська медична академія післядипломної освіти. З середини 90-х років соціоніку почали викладати в КНУ ім. Тараса Шевченка в Інституті міжнародних відносин. Дипломатам важливо володіти вмінням будувати стосунки. Щоправда, вивчають там здебільшого етносоціоніку – соціоніку націй, а не особистості. Це лише декілька прикладів…

Крім того, наш інститут вже 20 років видає кілька міжнародних науково-практичних журналів з питань соціоніки, психології та менеджменту, проводить щорічні міжнародні конференції щодо застосування методів соціоніки у всіх сферах життя.

– В яких галузях використовують принципи соціоніки?

– Знання з соціоніки відіграють вагому роль у багатьох сферах людської діяльності. Їх є справді дуже багато, тому назву лише головні. В першу чергу, це, як я вже згадував, менеджмент. А саме кадровий менеджмент. Для чого взагалі потрібна соціоніка? Для побудови ефективних і неконфліктних команд, робочих груп. До прикладу, Східне відділення Deutsche Bank, одного з найбільших банків світу, вже більш ніж 10 років використовує принципи соціоніки у підборі працівників. Фахівці визначають, до якого соціонічного типу (або соціотипу) належить кожен працівник. Тоді формуються команди або реорганізуються старі так, щоб один колектив складали люди, які найкраще пристосуються один до одного. Таким чином зменшується ймовірність конфліктів і максимально підвищується ефективність праці організації. Досвід показує, що команда, зібрана на засадах соціоніки, функціонує більш згуртовано і досягає набагато кращих результатів.

Ще у 90-х роках співробітники Міжнародного інституту соціоніки працювали на Крайній Півночі на підприємствах з видобутку природного газу з метою створення або реорганізації робочих колективів і мали змогу експериментально перевірити всі засади соціоніки, простежити динаміку колективів та їх розвиток. Соціоніка важлива у педагогіці та вихованні. Також вже більше 15 років і в Києві, і в Петербурзі розробляється тема авіаційної соціоніки, тобто створення авіаційних екіпажів за принципами цієї науки. Це допоможе мінімізувати частоту авіакатастроф. В Росії з 2000-х років весь авіаперсонал вивчає соціоніку на загальнодержавному рівні. На жаль, в Україні цього поки немає. На деяких атомних електростанціях тестують персонал робочої зміни. Дуже важливо, щоб на таких об’єктах робота проходила спокійно і злагоджено. Психологи, які працюють на АЕС, підбирають у робочу зміну таких працівників, які не конфліктуватимуть між собою і будуть злагоджено працювати. У спеціальному підручнику про безпеку на АЕС є ціла глава про застосування соціоніки. Варто згадати й те, що прикладні психологи використовують соціоніку у своїй діяльності. Адже на її рівні розроблені методи боротьби з фобіями і, навіть, подолання залежностей.

– Як використовують соціоніку у своїй роботі спецслужби?

– Ну, як ви розумієте, нас із цим детально не знайомлять. Але ми точно знаємо, що використовують, адже її там викладають. У цьому випадку принципи соціоніки можуть бути використані для формування спецкоманд. У деяких підрозділах МНС теж використовують соціоніку, але це закрита інформація. Можу сказати, що цей курс викладають для офіцерів прикордонних служб. На засадах соціоніки формують пожежні бригади. З 1991 року її використовують для підготовки космонавтів. У рамках навчань і тренування їх залишають у тайзі або в пустелі, де вони змушені виживати, доводити свою витривалість. Таким чином перевіряється ще й сумісність членів команди, тут вже й приходять на допомогу принципи соціоніки. Ведеться офіційний протокол і перевіряється, чи справджуються прогнози соціонічної методики. Скажу відверто: збіг – 100%.

– Наскільки будуть корисними принаймні ази соціоніки кожній людині?

– Соціоніка для того й розроблялася, щоб кожна людина змогла оволодіти якимись її азами. Це допомагає встановити правильні стосунки з іншими, спрогнозувати їх перебіг і уникнути конфлікту. Соціоніка не просто класифікує на типи, вона описує внутрішню психологічну структуру людини. Взаємодія таких структур і називається стосунками. Соціоніка відкрила сам їх механізм. Раніше психологія просто описувала ті чи інші аспекти людських взаємодій, соціоніка ж пояснює причини їх виникнення. Вона досліджує, як одна психічна функція діє на іншу, як вони резонують і, відповідно, чому одні люди нам подобаються, а інші, без очевидних на те підстав, дратують.

За допомогою соціоніки можна побачити і передбачити багато речей. Наприклад, 1993 року в Росії Борис Єльцин воював з парламентом, був розстріл Білого дому. Так от, ми це передбачили за рік до того. Відомий швейцарський психолог Карл Юнг заклав підвалини цієї науки, тому що зрозумів: один метод впливу або психотерапії не діє на всіх людей. А литовський соціолог Аушра Аугустінавічюте, розвиваючи ідеї Юнга, створила основи соціоніки, тому що хотіла зрозуміти, чому навіть структури психіки у різних людей можуть разюче відрізнятися. Свідомість прихована за великим замком. Для кожної людини потрібні різні ключі, і соціоніка допомагає їх підібрати.